Ak sa toto leto chystáte k moru, na túru, stanovačku alebo len na piknik vo vašom okolí, tŕňom v oku vždy býva enormný odpad, ktorý sa dokáže nahromadiť z jedla a potravín, ktoré ste so sebou priniesli. Aby výlety neboli „ekologickou katastrofou“, pripravili sme pre vás zopár tipov, ako ich urobiť udržateľnými.
Pravidlo číslo 1: Plánujte, plánujte, plánujte
Piknik nie je reštaurácia. Nemusí byť nutne niekoľkochodovým menu. Dokonca tu podľa nepísaných pravidiel platí, že jedlo si prinesiete z domu, nie objednáte kuriérom. Že neviete variť tiež nie je dostatočná výhovorka. Všetko, čo treba, je vopred si naplánovať, čo naozaj zjete, aby zvyšky, ktoré si už nenašli cestu do žalúdka, neskončili v koši.
Ideálne je preto vziať to, čo už máte v chladničke alebo “čo špajza dala“, či sú to zvyšky z obeda, posledné krajce chleba, ktoré dúfajú, že ste na nich nezabudli alebo čokoľvek iné, na čo máte chuť a máte to doma. Vďaka tomu sa vyhnete zbytočnému plytvaniu jedla.
Skôr ako si sadnete na deku – ekologické produkty pre udržateľný piknik
Keďže sme si v prvých riadkoch vyjasnili pravidlá pikniku – žiadna donáška jedál v polystyrénových obaloch, ale vlastné zabalené jedlo, nastáva otázka „Do čoho to všetko zabaliť?“. Alebo aj rovno niekoľko ďalších „A s čím to jesť?“, „Z čoho piť?“, „Stačí nahradiť plast papierom?“.
Jedlo, ktoré si donesiete z domu, môžete zabaliť do viacerých znovu použiteľných obalov alebo do jednorazových, ktoré sú biodegradovateľné – ľahko rozložiteľné v prírode. Tu opäť platí, že hoci papier je recyklovateľný a rozloží sa za krátky čas, mastný a špinavý papier ale nie je možné recyklovať. Siahnite preto po veľmi dobre známych obedároch. Ak chcete, aby bol váš piknik naozaj udržateľný, vyskúšajte namiesto plastových dóz sklenené alebo bambusové, prípadne ak to dovoľuje samotné jedlo, použite voskové či silikónové obaly.
Keďže piknik nie je len o jedle, ale aj nápojoch, vodu si môžete zobrať do sklenenej fľaše s uzáverom alebo pre odľahčenie tašky a väčšiu bezpečnosť, do fľaše z nerezovej ocele. Nezabudnite, že slamky sú skôr prežitok, no ak sa pre ne rozhodnete, vyskúšajte namiesto papierových bambusové alebo tiež z nerezovej ocele. Určite sa budete chcieť podeliť o vodu s priateľmi. Tu prichádzajú staré známe plecháčiky. Či už si vyberiete smaltované alebo plechové, určite ich nerozbijete a dokonca vám vydržia takmer celú večnosť.
Na rad prichádza ďalšia dôležitá súčasť pikniku, príbory a taniere. Brať si babičkinu sadu tanierov určite nie je najlepšia voľba. A keď chceme byť čo najudržateľnejší, klasické jednorazové plastové a papierové taniere môžeme nahradiť za taniere z bambusu či cukrovej trstiny. A ak nezoberiete váš príbor z domu, aj tu môžete použiť príbor z dreva, bambusu alebo cukrovej trstiny, ktorý je ľahký, recyklovateľný a biologický rozložiteľný.
Všetky dobroty si nezabudnite priniesť v prútenom košíku alebo eko sieťke. Vytiahnite z garáže zaprášený bicykel, nájdite v okolí miesto, kde si môžete sadnúť a poklebetiť s priateľmi a po dobrom a hlavne udržateľnom pikniku nezabudnite pozbierať odpadky a roztriediť ich. A keď sa budete pridržiavať nášho návodu, žiaden odpad za sebou nebude nutné zbierať.