Vnímanie potrieb v prostredí okolo nás a uvedomovanie si našej zodpovednosti voči spoločnosti, v ktorej pôsobíme, sa stalo neoddeliteľnou súčasťou našej každodennej činnosti – táto veta je akousi filozofiou nášho občianskeho združenia #accacelife. Je to potreba vrátiť spoločnosti to, čo nám bolo dopriate. Pretože veríme, že ciest, ako pomôcť druhým, je mnoho. A jednou z nich môže byť aj umenie.
Naše občianske združenie vzniklo v roku 2018 na podnet našich kolegov z Accace. Za tri roky fungovania sa nám podarilo podporiť desiatky rodín v núdzi a vzdelávacích projektov. Sme však na samotnom začiatku tejto cesty, no sme radi, že takto môžeme podporovať tých, ktorým nebolo dopriate, ale aj mladé talenty, umelcov či neziskové organizácie. To, že podporujeme umenie, by ste si všimli hneď pri vstupe do našich priestorov. Naše steny celoročne zdobia obrazy maliarov a umelcov, ktoré sa niekoľkokrát do roka obmieňajú vďaka projektu Accace Office Gallery.
Čo sa stane, keď sa spojí účtovná firma, „nifties“ a umenie?
Spoločnosť Accace vznikla v roku 2006 pôvodne ako miestna účtovná firma, pričom dnes patríme medzi top poradenské spoločnosti na Slovensku aj v regióne strednej a východnej Európy, ale aj v Južnej Afrike. Okrem daní a financií sa venujeme aj právnemu poradenstvu, poradenstvu pre startupy, či dokonca zdaňovaniu kryptomien. Dosiahli sme to vďaka neustálej túžbe napredovať, vnášať do našich služieb inovácie a ako sa hovorí „ísť s dobou“ a trendami v technológiách a digitalizácii.
Vo svete účtovníctva sa používa predkontácia „261/221 – Peniaze na ceste“. Toto označenie slúži na účtovné zobrazenie prevodov z jedného bankového účtu na druhý resp. pre výber peňazí do pokladne. Po dlhom premýšľaní, ako prepojiť našu DNA, z ktorej sme vzišli, teda spracovanie účtovníctva na dobročinné aktivity pre iných vznikol v rámci #accacelife projekt „Peniaze na ceste“, vďaka ktorému budeme finančne podporovať konkrétne organizácie, či jedincov. O tom, že fandíme umeniu, ste si mohli prečítať vyššie. Práve umelecké dielo bude ústredným motívom nášho pilotného projektu. Nebude to však úplne tradičné dielo.
Pravdepodobne budete poznať známeho street-art umelca Banksyho a jeho nenapodobiteľný štýl. Jeho obraz s názvom „Morons“ v hodnote 100 000 amerických dolárov bol zničený a prevedený do digitálnej podoby prostredníctvom tzv. NFT (nifties) alebo „non-fungible token.“ Ide o nezastupiteľný token, ktorý je iba jeden a nedá sa s ničím nahradiť. Zjednodušene ním môže byť všetko, čo má digitálnu podobu, pričom k tomuto digitálnemu „produktu“ získate prostredníctvom blockchain potvrdenie o vašom unikátnom vlastníctve.
Banksyho príbeh nás natoľko inšpiroval, že sme oslovili českú umelkyňu Sylvu Majerovú, ktorá pre nás zdigitalizovala svoje dielo s názvom „Flow“ cez nifties. Sylva Majerová pochádza z Brna. V detstve sa venovala modernej gymnastike, vyštudovala financie, aby si neskôr splnila svoj sen – venovať sa maľbe. Ako sama hovorí, maľbu považuje za svoj únik z každodennej reality a možnosť vykresliť tak svoje vnímanie sveta. Viac o umelkyni a jej dielach nájdete na jej Instagramovom profile.
V internetovom predaji na mintable.app si toto dielo môžete kúpiť (iba cez kryptomenu ethereum) a stať sa tak jeho majiteľom zapísaným blockchain. Celá suma z predaja poputuje na podporu vybranej organizácie.
KONTAKT
Peter Pašek
Zakladateľ #accacelife | Partner & Managing Director Accace Slovakia
Tel: +421 2 325 53 000
E-mail: