Slovenský startup Vyskilluj so svojou športovou aplikáciou prináša na trh inovatívny koncept zábavy a športu. Vyslúžil si už aj pomenovanie „netflix“ na cvičenie. Motivuje totiž ľudí trénovať vďaka interaktívnemu príbehu.
Momentálne hľadajú ľudí na testovanie. Pred pár týždňami totiž spustili verejné testovanie MVP. Ich aplikáciu si tak sami môžete otestovať priamo na webe Vyskilluj. V rozhovore so zakladateľom Pavlom Banášom sa dozviete o tom, ako funguje aplikácia, pre koho je určená, aký je jeho pohľad na startupový svet či jeho vzťah k športu.
Vyskilluj je online tréningová aplikácia. V čom sa však odlišuje od ostatných konkurenčných aplikácii a ako funguje?
V skratke, ostatné tréningové aplikácie sa snažia spríjemniť človeku aktivitu, ktorá ho nebaví. Vyskilluj sa naopak snaží z cvičenia spraviť aktivitu, ktorá bude rovnakou zábavou ako sledovanie seriálu. Počas môjho výskumu som zistil, že väčšina ľudí si uvedomuje dôležitosť pravidelného cvičenia pre zdravie, no tréning vnímajú ako povinnosť. A teda musia sa do toho každý deň nútiť. Iné aplikácie sa snažia túto povinnosť spríjemňovať cez rôzne grafy progresu, získavanie skóre či porovnávanie sa s inými používateľmi. Vo finále však stále používateľ vníma tréning ako povinnosť, aj keď príjemnejšiu. Vyskilluj tento problém zobralo z opačného konca.
Výsledkom kombinácie športového tréningu s interaktívnym seriálom je, že sa vžiješ do príbehu natoľko, až si prestaneš uvedomovať množstvo cvičení. Vo finále teda odcvičíš plnohodnotný tréning, do ktorého by si sa inak ani nedonútil. Navyše, keďže ide o seriál, si zvedavý na pokračovanie príbehu a máš teda motiváciu pustiť sa do tréningu aj ďalší deň.
Ako sa vám podarilo financovať tento projekt? Je podľa teba jednoduché získať zdroje na rozbeh podnikania na Slovensku?
Na začiatku tohto roka som mal skompletizovaný a čiastočne zvalidovaný celý koncept Vyskilluj v terajšej forme. Na jeho spustenie som však potreboval vytvoriť prvý tréningový seriál a naprogramovať aplikáciu. Rozhodol som sa teda spojiť získavanie zdrojov s finálnou validáciou produktu a spustiť crowdfunding s odmenami v podobe predplatného aplikácie Vyskilluj. Načasovanie kampane však nemohlo byť horšie. Po pár dňoch sa kampaň začala pomaly rozbiehať, príjemne ma prekvapil aj záujem médií. No 9 dní po tom, ako som spustil crowdfundingovú kampaň, začala vojna na Ukrajine. Rozhodol som sa preto kampaň pozastaviť, pretože, logicky, bolo dôležité, aby sa pomoc sústredila tam, kde to bolo najviac potrebné. Pri neskoršom obnovení sa ju už však nepodarilo znovu naštartovať a skončila neúspechom.
Premýšľal som, ako ďalej a v máji prišla konečne pozitívna správa. Vyskilluj získalo grant z fondu na rozvoj Trnavského kraja, ktorý tak akurát pokrýva náklady na vývoj prvej appky a čiastočne aj nakrútenie seriálu. Vďaka tomuto grantu už máme hotové MVPčko, ktoré aktuálne testujeme na webe www.vyskilluj.sk a v januári spúšťame plnú verziu na trh.
Ak máš dobrý produkt s pridanou hodnotou pre spoločnosť, je veľa možností na získanie finančného príspevku z verejných zdrojov. Samozrejme, financií nikdy nie je dosť, no myslím si, že ak je startupista odhodlaný a vytrvalý, tak možnosť príde. Z pohľadu venture kapitálu sú v Európe krajiny, kde je k dispozícií oveľa viac peňazí ako u nás. Nedávno som v jednom podcaste počul dobrú myšlienku, že príčinou nízkeho objemu VC investícií na Slovensku je to, že zatiaľ nemáme veľa úspešne exitnutých veľkých startupov, o absencií unicornov nehovoriac. Totiž práve zakladatelia takýchto startupov potom vedia prísť s kapitálom na investovanie do ďalších startupov. Zlepšenie tohto prostredia je tak na nás samých.
Osobne nemám rád také tie reči, že na Slovensku je zle. Myslím si, že v každom ohľade (startupový svet nevynímajúc) patríme medzi najpohodlnejšie krajiny na život. Áno, sú krajiny, kde to ide ľahšie, no stále ideme dopredu a určite tu nie sú podmienky najhoršie.
Aplikácia vyskilluj pomáha udržiavať človeka v kondícii. Aký vzťah máš k športu ty?
Celé teenage obdobie som jazdil Slovenský pohár v cestnej cyklistike. Mám teda na vlastnej koži odžité každodenné tvrdé tréningy. Paradoxne Vyskilluj nie je aplikácia pre mňa. Počas výskumu a testovania som zistil, že vzťah ľudí k športu sa delí na 2 kategórie. Prvou sú ľudia, ktorí nikdy nerobili žiadny šport systematicky na výkonnostnej/profesionálnej úrovni. Šport vnímajú ako cestu k zdraviu a lepšiemu telu, ale berú ho ako povinnosť. Pre túto skupinu je určené Vyskilluj.
Druhá skupina sú tí, ktorí robia alebo robili výkonnostný/profesionálny šport, sem patrím aj ja. Táto skupina má k športu úplne odlišný prístup. Na tréningu ich baví prekonávanie samého seba a posúvanie svojich limitov, sú orientovaní na výsledok a tréningovú bolesť si doslova užívajú, pretože vedia čo im prináša. Táto skupina zase ocení aplikácie na monitoring tréningu, archivovanie dát a vyhodnocovanie progresu.
Veľa mladých ľudí sa snaží začať s podnikaním. Je to však beh na dlhú trať. Čo by podľa teba mali mladí ľudia vedieť predtým než sa pustia do podnikania.
Najprv detailne spoznaj problém, ktorý chceš riešiť a až potom hľadaj riešenie. Treba si uvedomiť, že zákazníci neplatia za produkt alebo službu, ale za vyriešenie nejakého svojho problému. Pochopenie zákazníka a jeho problému je tiež dokonalým návodom, ako má výsledný produkt vyzerať. Nebojte sa teda veľa rozprávať so svojimi potenciálnymi zákazníkmi a pýtať si od nich feedback v každej fáze vývoja.