V #accacelife každý rok uskutočňujeme akceleračný program pre startupy. Často sa medzi nimi nájdu aj také, ktoré sa venujú riešeniu spoločenských problémov. Túto jar sa uskutočnil už tretí ročník a 11 startupov malo príležitosť prezentovať svoj nápad pred odbornou porotou.
Medzi tohtoročnými účastníkmi bol SILVERGON – online platforma, ktorá spája technológie a asistenčné služby do jedného, čím podporuje autonómny život seniorov a ešte ich naučí aj digitálnym zručnostiam, a Požičovňa hračiek – ktorá podporuje cirkulárnu ekonomiku a dáva starým hračkám nový život.
V krátkom rozhovore so zakladateľmi týchto projektov vám prinášame pohľad na ich podnikanie.
Seniori zvyknú byť často zanedbávanou skupinou. Predsa len nejde o ľudí, ktorí majú nadštandardný príjem či spotrebu. V SILVERGON však mysleli na tento „strieborný“ segment. Združujú aj školený personál, ktorý osobne navštívi seniora uňho doma, poskytne mu tablet, zabezpečí školenia zamerané na prácu s ním, udržiava s ním pravidelný kontakt prostredníctvom audio/video programov, a zabezpečí mu aj fitness náramok, ktorý monitoruje jeho zdravotný stav a prípade potreby upozorní rodinu.
Ako vznikla počiatočná myšlienka založiť startup SILVERGON?
Po istých rodinných udalostiach sme zistili, aký veľký je deficit kvalitných sociálnych služieb pre seniorov, a to aj keby ste si ich chceli samofinancovať. Keď sme to spojili s praktickými mnohoročnými skúsenosťami s riadením servisných služieb v medzinárodnej firme, dalo to základ našej myšlienke ponúknuť sociálne orientované služby pre seniorov na komerčnom základe, tak aby boli kvalitné, transparentné, flexibilné a proklientsky orientované.
Máloktorá firma či startup sa zameriava na služby pre seniorov. Prečo ste sa rozhodli zamerať práve na túto skupinu ľudí?
Nejde len o altruistické motivácie. Strieborná ekonomika, teda služby a tovary zamerané na potreby seniorov, je na vzostupe v celom modernom svete. Jeden z troch Európanov bude do roku 2060 starší ako 65 rokov. Samostatné, aktívne a zdravé starnutie ponúka obrovské príležitosti pre nové typy sociálnych a zdravotných služieb, a to aj u nás na Slovensku, ak budeme schopní sa adaptovať. Už dnes sa dá kúpyschopnosť seniorov v EÚ vo veku 65+ vyjadriť sumou viac 3000 miliárd EUR.
Okrem toho sme objavili aj ďalší rozmer starostlivosti o seniorov. Odborníci odhadujú, že až 35% zamestnancov, sú zároveň aj neformálnymi opatrovateľmi svojich blízkych rodinných príslušníkov, hlavne seniorov. Sú nútení neustále žonglovať medzi súkromnými a pracovnými povinnosťami, čo na nich vytvára neustály tlak a hrozí vyhorením, alebo odchodom zo zamestnania. To samozrejme musí začať zaujímať zamestnávateľov, jednak z dôvodu efektívnosti, ale aj kvôli fluktuácii skúsených zamestnancov, nákladov na prijímanie nových či pohody a výkonnosti v pracovnom tíme.
Jedným z našich cieľov je preto zapojiť zamestnávateľov a ich zdroje do riešenia tejto tzv. opatrovateľskej krízy a s našimi službami sa stať partnerom sociálne zodpovedných zamestnávateľov.
Súčasná generácia seniorov nemá takmer žiadne digitálne zručnosti. V Silvergon sa však snažíte prostredníctvom moderných technológií učiť seniorov ich používaniu. Ako tento proces prebieha? Sú vôbec seniori ochotní učiť sa narábať s tabletom či smart hodinkami?
Záleží samozrejme na veku a osobných preferenciách toho ktorého seniora. Naše praktické skúsenosti sú však také, že ak im dokážeme ponúknuť hotové riešenie, teda tablet s pripojením na internet a osobné školenia priamo u nich doma, sú z toho nadšení. Po prekonaní úvodného rešpektu, sa pred nimi otvorí celý nový svet a tablet je pre nich oknom do tohto sveta.
Nové technológie ich môžu významne stimulovať, aktivizovať a pôsobiť preventívne proti sociálnej izolácii a osamelosti, ktoré sú jedným z najväčších hrozieb pre zdravie seniora.
Pred niekoľkými mesiacmi ste sa zúčastnil #accacelife akcelerátora pre startupy. Čo vám priniesol tento akceleračný program?
Aj keď spoločnosť SILVERGON nie je startup-om v tradičnom zmysle slova, akcelerátor sme si nesmierne užívali. Okrem množstva informácií a praktických rád sme tiež zistili, koľko spoločného majú začínajúce spoločnosti a koľko rovnakých problémov musia riešiť. Aspekt zdieľania skúsenosti a vzájomného inšpirovania sa, spolu s informáciami a odbornými radami profesionálov s praktickými skúsenosťami, je niečo, čo sa nedá na nahradiť teóriou z publikácií či internetu.
Akú radu si dostal, ktorá ti naozaj pomohla?
Jedným z našich najväčších deficitov je práca so sociálnymi médiami. Praktické rady ako uchopiť túto výzvu, a ako sa zviditeľniť napr. na profesionálnej sieti LinkedIn nás naozaj posunuli o veľký krok dopredu. Aj vďaka účasti v akcelerátore sme si uvedomili kľúčovú úlohu marketingu a dostali nápady ako sa dostať do povedomia našej cieľovej skupiny.
Ak by si nemal vlastné podnikanie, čomu inému by si sa venoval?
Nie som si celkom istý, ale pravdepodobne by som stále pracoval v spoločnosti z ktorej som odišiel, keď som sa rozhodol realizovať projekt SILVERGON.
Viem však celkom určite čomu by som sa venoval, ak by som sa znova narodil s tými informáciami čo mám teraz. Bol by som profesorom na univerzite, na fakulte histórie a komparatívnej religionistiky. Často by som cestoval na vykopávky do krajín na starodávnej Hodvábnej ceste.
Ako bude vyzerať SILVERGON za 10 rokov?
SILVERGON bude poskytovať moderné asistenčné služby a technológie seniorom a bude partnerom starostlivých rodín a sociálne zodpovedných zamestnávateľov pri podpore samostatného a šťastného života seniorov v ich prirodzenom prostredí. Tieto služby bude poskytovať na celom území Slovenska a v niektorých okolitých krajinách. Budeme spájať tých, ktorí chcú a môžu pomáhať, s tými ktorí pomoc potrebujú.
Naša vlastná aplikácia a profesionálne operačné postupy umožnia nábor, overenie a odbornú prípravu ľudí, ktorí popri svojom hlavnom zamestnaní či štúdiu, budú chcieť pomáhať seniorom, za odpovedajúcu odmenu. Aplikácia umožní aj efektívnu komunikáciu, objednávanie služieb, spätnú väzbu, hodnotenie kvality a finančné vysporiadanie medzi klientami, ich rodinami, zamestnávateľmi, SILVERGON asistentami a samotnou spoločnosťou SILVERGON.
Prednedávnom sa dokonca SILVERGON stal partnerom súťaže Senior Friendly, spolu s Tesco nadáciou, Nadáciou SPP a spoločnosťou Pfizer.
Kamarátky Natália a Kristína sú obe matkami malých detí. Počas materskej dovolenky mali túžbu venovať sa niečomu inému ako len vlastnej domácnosti. Časom ako ich deti rástli sa dostali do štádia, že hračky chceli doslova vyhodiť. A tu niekde vznikla myšlienka Požičovne hračiek, ktorá podporuje cirkulárnu ekonomiku a dáva starým hračkám nový život.
Čo vás motivovalo k založeniu projektu Požičovňa hračiek?
Naše deti 🙂 Pri nich sme si uvedomili ako rýchlo o hračky strácajú záujem a naopak ako ich vedia nadchnúť a zaujať nové hračky. Ale všetko dočasne. Keďže životný priestor každého z nás je obmedzený prišlo nám požičiavanie ako skvelé riešenie k tomuto problému. Tiež sme si uvedomovali pozitívny dopad na životné prostredie, prostredie v detských izbách a finančnú stránku.
Požičovňu hračiek vediete spolu ako kamarátky. Niekedy sa však stáva, že sa z kamarátov stanú súperi. Čo je podľa vás základom úspešného podnikania kamarátov či rodiny?
Otvorená komunikácia a dôvera. Ťažko by sa vám podnikalo s niekým, komu nedôverujete a s kým sa nemôžete otvorene pozhovárať.
Na vašom projekte spolupracujete aj s viacerými slovenskými mestami. Uvažovali ste nad myšlienkou realizovať váš projekt aj v zahraničí?
Veľmi rady by sme sa časom presunuli aj do susedného Česka a časom do krajín V4, avšak na začiatok a pri našich časových limitoch sa momentálne sústredíme len na slovenský trh.
Okrem Požičovne Hračiek tiež prevádzkujeme veľmi obľúbený online časopis pre deti vo veku 3 – 6 rokov s názvom Rok s dieťaťom. S týmto časopisom by sme rady prišli na český trh už v priebehu budúceho roka.
Pred niekoľkými mesiacmi ste sa zúčastnili #accacelife akcelerátora pre startupy. Čo vám priniesol tento akceleračný program?
Bola to pre nás veľmi pozitívna skúsenosť, spoznali sme mnoho zaujímavých ľudí, ich podnikania a problémy, ktorým čelia. Veľmi sa nám páčil aj finálový večer, kde sme po dlhom čase na rodičovskej šli do business prostredia prezentovať náš nápad a podnikanie. Celý akceleračný program bol skvele zorganizovaný a posunul nás o pár krokov vpred.