Budúcnosť verejnej dopravy možno leží v rukách inovatívneho startupu tirn technology. Ten prináša na trh cloudový simulačný softvér, ktorý má uľahčiť adopciu elektrických autobusov. Dokáže simulovať rôzne scenáre budúcej prevádzky, predpovedať výkon autobusu či požiadavky na nabíjanie.
Už tradične vám prinášame pohľad do slovenskej startupovej komunity. Tentokrát si môžete prečítať zaujímavý rozhovor s Jurajom Majerom – CEO a zakladateľom startupu tirn technology, podľa ktorého bol tento rok pre firmu skutočne zlomový.
Tirn technology prináša simulačný softvér určený pre autobusy. Ako tento softvér dokáže pomôcť výrobcom autobusov či dopravným podnikom?
V krátkosti, naše riešenie šetrí náklady, urýchľuje a uľahčuje adopciu elektrických a vodíkových autobusov. Je určený na spoluprácu medzi verejnou správou, dopravnými podnikmi a výrobcami autobusov.
Dopravným podnikom pomáhame škálovať a garantovať spoľahlivú prevádzku s bez emisnými autobusmi. Vďaka simulácií rôznych scenárov vieme overiť technické vlastnosti autobusov, určiť požiadavky na nabíjaciu infraštruktúru a predpovedať celkové náklady za životnosť vozidla ale aj ich uhlíkovú stopu.
Na druhej strane, riešenie umožňuje výrobcom autobusov uspieť v tendroch vytvorením ponuky šitej na mieru dopravného podniku. V ktoromkoľvek meste na svete a iba v 4 jednoduchých krokoch vie užívateľ – obchodným zástupca demonštrovať a porovnať schopnosti svojich autobusov a to bez nutnosti fyzického testovania.
Čím je spôsobená táto zmena a aká je motivácia dopravných podnikov elektrifikovať svoju flotilu?
Verejná autobusová doprava prechádza najvýraznejšími zmenami za posledné desiatky rokov. Dopravné podniky musia pri nových obstarávaniach autobusov nahrádzať určitý podiel svojej flotily bez emisnými autobusmi, čo pre nich znamená prevádzku vozidlami s úplne novými technológiami.
Pre výrobcov autobusov tieto zmeny prinášajú výzvy v podobe vývoja, výroby a predaju úplne nových vozidiel. Zároveň sa mení aj charakter ich biznisu, nakoľko dopravné podniky – ich zákazníci, požadujú komplexnejšiu podporu a zákaznícky servis pri zavádzaní a prevádzke bezimisných autobusov.
Len prednedávnom bol tirn technology vybraný do EÚ programu HUBCAP, v ktorom spolupracujete s dopravcom SKAND. O čo konkrétne ide?
HUBCAP je iniciatíva Európskej Komisie podporovať vývoj produktov a služieb, ktoré využívajú tzv. model – based design a prepájajú fyzický a virtuálny svet. Spolu s dopravným podnikom SKAND Skalica sme uspeli v Európskej konkurencii a získali sme financovanie na realizáciu experimentu a vývoj produktu. Jeho cieľom bolo validovať nasadenie a výber vhodných elektrických autobusov, identifikovať vhodné trasy, definovať požiadavky na nabíjaciu infraštruktúru a celé to premietnuť do finančného modelu.
Tento rok bol pre nás naozaj zlomovým a okrem SKAND Skalica spolupracujeme aj s dopravným podnikom GoWhippet z Cambridge, ktorý má neskutočnú 102 ročnú históriu a taktiež sme vyhrali tender na riešenie pre dopravný podnik Tusgsal z Barcelony.
V minulosti ste sa zúčastnili programov EIC Accelerator a #accacelife akcelerátor. Ako vám tieto programy pomohli vo vašom podnikaní?
EIC Accelerator v skutočnosti nie je akceleračný program, ale finančná schéma Európskej Únie na podporu mimoriadne inovačných MSP. Zo Slovenska uspeli v tejto schéme iba firmy ako Sensoneo a MultiplexDX. My sme zatiaľ úspešne uspeli v prvom kole.
#accacelife akcelerátor viem ale porovnať s inými slovenskými programami či s ILOG programom priamo v Izraelskom Tel Avive a #accacelife hodnotím veľmi pozitívne. Príjemná a otvorená atmosféra, kvalitné prednášky a obzvlášť témy ohľadom financovania, investícií, valuácie startupov boli perfektne a praktický spracované vďaka Peťovi Pašekovi.
Môžem povedať, že nám priniesol program nesmierne veľa hodnoty. Okrem programu som mal možnosť konzultovať s mentorom Ľubomírom Bandžúchom z Microsoftu. Naše debaty boli skvelé po profesionálnej, ale aj osobnej stránke a som presvedčený, že aj vďaka nemu sa nám podarilo uzavrieť spoluprácu s jedným technologickým partnerom.
Aby toho nebolo málo tak na demo day sme získali kontakt a podarilo sa nám následne nadviazať ďalšiu spoluprácu s nadáciou SwissRe a získať cenu Sociálneho inovátora za rok 2022.
Veľa mladých ľudí sa snaží začať s podnikaním. Je to však beh na dlhú trať. Čo by podľa vás mali mladí ľudia vedieť predtým než sa pustia do podnikania.
Pamätám si ako mi v Tel Avive, Mekke startupov hovorili, že najlepší spôsob ako začať podnikať je sa najprv zamestnať v core tíme startupu ktorý vedie už skúsený, “serial enterpreneur” a mať možnosť sa tak učiť od tých najlepších.
Tých aspektov, ktoré treba v podnikaní zvládnuť je veľa a neexistuje jedna čarovná rada a preto radšej odporučím YouTube kanály odkiaľ aj ja rád čerpám informácie: